Hamr na jezeře

 

Vedle jezera Úhvay se rozkládala vesnice, nebo spíše malé město Útěchovice. Tato krajina je nyní známá pod názvem Hamr na jezeře.

Jednoho dne se k městu dotrmácel polomrtvý muž. Pár lidí se ho ujalo a odnesli ho k místní bylinkářce, kde se o něj starali tak dlouho, dokud se nezotavil. Když byl zdráv, oznámil svým zachráncům, že se jmenuje Mikuláš Blekty a je vyučený německý kovář.

„Vydal jsem se na cestu za poznáním. Na cestě mě ale zastihla skupina loupežníků a sebrala mi vše, co jsem sebou měl. Jen taktak jsem se dostal pryč živý. Ukradli mi i koně. Mohl bych tu ale pracovat a vydělávat si na živobytí. Vím, že nemáte moc Němce v oblibě, proto doufám, že vám nebudu vadit. Velmi rád bych se vám odvděčil. Přijměte proto tyto sošky kladívek jako dárek,“ prohlásil muž a vytáhl z podpatku levé boty tři zářivá, třpytivá a tři centimetry dlouhá kladívka. Jeho spasitelé si kladívka vzali a se zájmem prohlíželi. Nakonec všichni souhlasili a dovolili mu zůstat.

Kovář se s radostí pustil do práce. Městečko bylo dávno zchátralé a domy potřebovaly nové podpěry. Za krátko se zjistilo, že v práci, která se týkala města, Mikuláš Blekty vyniká. Lidé ho obdivovali v kovářském umění a dali mu přezdívku Hammer.

Městečko vzrostlo a nastěhovala se do něj i skupina nových vyučených a zkušených kovářů. Pracovali jako tým a díky tomu jim šla práce od ruky. Jejich výrobky byly navíc nádherně zdobené. Pro Mikuláše Blektyho ve městečku už nebylo místo. Vrátit už se nechtěl a ani nemohl. V lese pořád sídlili zloději, podvodníci a staří známí loupežníci.

 Mikuláš Blekty ztratil smysl života. Nakonec si vzal provaz, to největší kladivo co našel a s tímto vybavením nasedl do loďky a doplul doprostřed jezera. Kladivo omotal provazem tak, aby vypadalo jako pořádně veliký přívěsek. Pověsil si jej na krk a skočil do vody.

Zanedlouho se rozkřiklo, že se Mikuláš Blekty utopil v jezeře Úhvay. Všem ho přišlo líto. Rozhodli se, že jezero i toto okolí pojmenují Hammer v jezeře. Tři obyvatelé města, kteří dostali od Blektyho kladívka, vyšli jednou v noci se podívat na jezero. Najednou na něm uviděli stříbro šedou postavu. Když se k nim přiblížila, zjistili, že je to zářivý duch s podobou Hammera. Od té chvíle se celá obec jmenuje Hammer na jezeře. Jeho duch se tam prý objevuje dodnes.

A název obce se po několika letech počeštil.


Diskusní téma: Hamr na jezeře

Datum: 28.02.2014

Vložil: sára

Titulek: libá

miluju vás.

Odpovědět

—————